How Self-Belief Can Change Your Life

“If you believe it, the mind can achieve it” — Ronnie Lott

Belief is one of the most powerful drugs in the world. You need to believe in yourself.

Believe that you can accomplish your goals. Believe that you are a good person. Believe that you can change the world.

Alongside self-belief is being around others who believe in you, especially when you don’t believe in yourself. This happened to Jordan Burroughs, US Olympic Gold Medalist Wrestler.

“If you lie down with dogs, you end up with flees” — Benjamin Franklin

Before he won Gold in 2012, he was an unknown. An underdog. Or as he says, “just a small, black kid from the United States”.

But not to his coach Mark Manning. No, Manning viewed him as the greatest wrestler in the world.

They would watch tape together before the Olympics and scout the world’s top wrestlers. Manning would tell Burroughs “you can beat these guys”.

The man who thinks he can and the man who thinks he can’t are both right.” Confucious

At first, Burroughs shrugged off the high praise from Manning.

But over time, Manning got into his head. Once ingrained in his mind, this belief led Burroughs to become one of the best American wrestlers of all time.

“Faith is the ‘eternal elixir’ which gives life, power, and action to the impulse of thought” Napolean Hill

One’s mindset and beliefs can and will change the outcome of their lives.

But don’t be fooled. This can just as easily lead to negative results as it can be positive.

You need to know what not to believe.

Don’t believe you’re too good. Don’t believe you can get complacent. Don’t believe you’ve reached the peak.

Burroughs fell into this trap when he reached the 2016 Olympics in Rio. He came in as the favorite and left without a medal.

Your mindset can change your life.

You have options and unlimited potential.

Just believe.

1 thought on “How Self-Belief Can Change Your Life”

  1. Сьогодні велика кількість дівчат мають шанс висаджувати кущі у себе на дворі. Якщо ви бажаєте купити саджанці, але не маєте думки, де краще це зробити, вам слід переглянути велику кількість посилань. Якщо ви не знайшли нічого привабливого, що може вас зацікавити, переходьте на плодові саджанці посилання.

    На sadzhanciderev.com.ua ви зможете придбати саджанці плодових кущів. Ви ймовірно забажаєте замовити небагато саджанців і подивитися на їх стан. Також, вам буде доступна вірогідність вибрати саджанці нектарина або черешні, що є важким завданням. Якщо ви вважаєте за потрібним придбати саджанці плодово-ягідних кущів, вам треба звернути увагу на те, що на посиланні є дані консультантів, які надають необхідну інформацію.

    Треба зрозуміти, що саджанці плодових дерев необхідно добре поливати весь час. Необхідно знати також і про те, що на посиланні є шанс замовити саджанці роз. Ви зможете вибрати любий важливий для вас вид роз. Якщо у вас є бажання у іншому містечку замовити саджанці плодових, отримати поштою їх також можливо. Слід написати листа до менеджерів, отримати поради і також обговорити всі факти.

    У цьому році ви маєте можливість заказати навіть дерева під заказ. В фірмі ви можете передивитися кущі, які можливо також садити у жовтні. Якщо у вас є бажання замовити саджанці на вересень, ви маєте змогу здійснити також замовлення через адміністраторів. Сьогодні у вас є можливість придбати також кущики можливих сортів для огороду. Ви можете придбати черешню, груші, калину, смородину та інші.

    Доставка і сплата є можливою любим способом. Ви маєте змогу дізнатися багато чого важливого і від консультантів, якщо звернитеся до них за порадою. Вони проконсультують вас і дадуть відповідь на всі ваші запити. На ресурсі компанії також є відео файли, які можуть бути важливими вам. Якщо вас зацікавили фотографії дерев та саджанців, їх також можна продивитися на сайті.

Comments are closed.